Rukovatelj samohodnim građ. strojevima B program

Rukovatelj samohodnim građevinskim strojevima izvodi zemljane radove (iskapanje tla, premještanje ili prevoženje iskopanog materijala na određenu lokaciju te poravnavanje materijala do projektom predviđene zbijenosti tla) na gradilištima visokogradnje i niskogradnje te u komunalnom gospodarstvu. Osposobljen je za održavanje, čišćenje, podešavanje i upravljanje različitim građevinskim strojevima.

Poslove obavlja u sjedećem položaju s malom mogućnošću kretanja. Jaka buka i vibracije stroja zahtijevaju nošenje odgovarajuće zaštitne opreme. Budući da radi na građevinskom terenu, izložen je prašini, blatu i ostalim nepovoljnim utjecajima: raznim isparavanjima, vremenskim nepogodama (slaboj vidljivosti zbog loših vremenskih uvjeta, vrućini i sl.), mogućnosti odrona materijala i dr. Ukoliko zadani vremenski rok za dovršenje određenih radova to zahtijeva, moguć je rad i u smjenama.

Zbog otežanih uvjeta rada, za obavljanje navedenih poslova važno je uredno opće zdravstveno stanje, zdrav mišićno-koštani sustav te uredan vid i sluh. Okulomotorna koordinacija, brzina reagiranja i preciznost važni su prilikom rukovanja strojevima. Osobe koje imaju smetnje vida i sluha, oboljenja dišnih puteva, bolesti kralježnice i ostala oboljenja koja im onemogućuju dugotrajno sjedenje u kabini stroja, ne mogu obavljati poslove ovog zanimanja. Strah od visine ili strah od zatvorenog prostora također mogu biti zapreke za obavljanje poslova ovoga zanimanja.

Iako popularno zvano zanimanje "bagerist", u ovom zanimanju koriste se i razni drugi strojevi velike mehanizacije npr. dozeri, grejderi, utovarivači, rovokopači, skreperi i transportna vozila pri građenju. Ovo zanimanje preporučujemo najviše učenicima koji bi željeli zanimanje vezano za transport, vožnju i građevinu.

***Rukovatelj samohodnim građevinskim strojevima je za šk.god. 2023./2024. proglašeno kao deficitarno zanimanje - postoji mogućnost dobivanja stipendije. NATJEČAJ za stipendiju raspisuje se u listopadu ili studenom, a o tome ćete biti pravodobno obaviješteni u školi, a možete pratiti i sami na stranicama Grada Zagreba.

Page visitors:

counter free