Projekt Installer+ 2015

2014-1-HR01-KA102-000091

Na temelju pozitivnih iskustava sudionika projekta mobilnosti iz programa Cjeloživotnog učenja provedenog ove godine u proljeće, koji su rezultirali velikim zanimanjem i motiviranošću naših učenika za sudjelovanjem, Škola je podnijela prijavu i za novi program Erasmus+. Agencija za mobilnost i programe EU odobrila je našoj Školi projekt  pod nazivom „INSTALLER+“.

Ovoga puta partner domaćin je Kroatische Wirtschaftsvereinigunge.V. iz Frankfurta, a najboljih i najmotiviranijih  20 učenika provest će u Frankfurtu dva tjedna na stručnoj praksi u dvije grupe. Prva grupa kreće na stručnu praksu 15.03.-28.03.2015., a druga 17.05.-30.05.2015. Svaku grupu pratit će po dva nastavnika koji će  za vrijeme boravka u Njemačkoj biti na raspolaganju učenicima, nadgledat će  izvršavanje zadaća, kontaktirati s poslodavcima, kontrolirati točnost  i pomoći u rješavanju problema, ukoliko ih bude.

U projektu sudjeluju učenici koji se obrazuju za zanimanja: vodoinstalater, plinoinstalater i instalater  grijanja i klimatizacije. Vrijeme provedeno u Njemačkoj bit će priznato u fond sati obvezne praktične nastave, a obrtnici i tvrtke kod kojih će učenici provoditi praksu upoznat će ih s načinom organizacije praktične nastave u Njemačkoj kroz dualni sustav, obvezama stručnog učitelja i samog naučnika tijekom naukovanja.

Kroz praktični rad u tvrtkama i obrtima koji se bave ovim djelatnostima u Njemačkoj koje će osigurati partner KWVD u Frankfurtu  i okolici učenici će povećati svoje stručne kompetencije i  konkurentnost na tržištu rada. Upoznat će se s novim materijalima, alatima i novim tehnologijama koja se koriste prilikom postavljanja instalacija ili utvrđivanja kvarova, pravilima struke i normativima u EU te posebno odredbama zakona o zaštiti na radu i njegovoj primjeni u Njemačkoj, ekološkim standardima i dr.

Prije odlaska na mobilnost svi sudionici su obvezni pohađati tečaj njemačkog jezika, koji će biti organiziran posebno za njih u Obrtničkom učilištu i koji će ih pripremiti za boravak i rad u inozemstvu, uz kulturološke sadržaje, a CV s istaknutim stručnim kompetencijama na njemačkom jeziku koji će izraditi sudionicibit će dostavljen svakoj tvrtki domaćinu.

Za vrijeme stručne prakse od ponedjeljka do petka sudionici su dužni prisustvovati svaki dan na praksi u radnom vremenu tvrtki gdje budu raspoređeni, dok će subota i nedjelja biti rezervirani za kulturološki program za koji će se pobrinuti djelatnici KWVD-a.

Škola će organizirati prijevoz sudionika, u dogovoru s partnerom osigurati smještaj u hostelu u centru grada na bazi polupansiona, unaprijed osigurati karte za lokalni prijevoz sudionika do radnih mjesta, kulturološki i sportski program. Dio predviđenih troškova bit će plaćen unaprijed partneru s računa Škole, a preostali iznos odobrenih životnih troškova doznačit će se sudionicima na tekuće račune.

Škola će uplatiti za sve sudionike putno zdravstveno osiguranje, osiguranje od nezgode i oštećenja ili uništenja stvari treće osobe i za nenamjerne štete koje je osiguranik prouzročio tijekom obavljanja stručne prakse u inozemstvu.

Svi sudionici će dobiti certifikat o sudjelovanju u projektu od KWVD-a, Europass mobilnost certifikat potvrđen od tvrtke u kojoj će provesti praksu te potvrdu o pohađanju njemačkog jezika i kulturoloških priprema.

Informacija o mogućnosti sudjelovanja u projektu najavljena je nastavničkom vijeću i na roditeljskim sastancima, objavljuje se na internetskoj stranici Škole i na oglasnoj ploči.

Pozivamo zainteresirane učenike drugih i trećih razreda da dostave putem e-maila: project.gaswat@gmail.com ili osobno kod ravnatelja sljedeću dokumentaciju:

-          Popunjen prijavni obrazac

-          Motivacijsko pismo

-          Životopis u formi Europass ( obavezno navesti razinu stručnih kompetencija).

Prijave se zaprimaju  do 23.siječnja 2015. godine.

Odabir sudionika će se provoditi  transparentno, ravnatelj će odrediti komisiju za odabir učenika i kontaktirati tvrtke ili obrte u kojima prijavljeni učenici provode praksu, voditelji praktične nastave u Školi dat će ocjenu ili preporuku za svakog prijavljenog učenika, razrednici će također dati svoje preporuke ili mišljenja.

Prednost prilikom odabira imat će:

-visoko motivirani učenici za stjecanje novih znanja i iskustava u međunarodnom okruženju

- učenici s odličnim/ vrlodobrim uspjehom u prethodnoj školskoj godini

- učenici uzornog vladanja

- učenici koji su sudjelovali  na natjecanjima strukovnih škola

- ostvarena prva tri mjesta na županijskim i državnim natjecanjima struke

- učenici slabijeg imovinskog stanja

Nastavnike pratitelje odredit će ravnatelj škole s nastavničkim vijećem prema interesu za sudjelovanje u projektu te prema dosadašnjoj uključenosti u promotivne programe i aktivnosti škole.

Prilog: Prijavni obrazac

-          Razina Zajedničkog europskog referentnog okvira - Ljestvica za samoprocjenu

Škola za montažu instalacija i metalnih konstrukcija

2014-1-HR01-KA102-000091

Prijavni obrazac

Ime i prezime

Telefon/mobitel

Razred

Zanimanje

Opći uspjeh

Prethodna školska godina

Vladanje

Sudjelovanje na natjecanjima

Školska godina ___________,

Ostvaren rezultat ____________________

Navedite razloge za sudjelovanje u ovom projektu

Motiviran sam za učenje njemačkoj jezika

DA                                         NE

(zaokružite)

Strani jezici(Europski referentni okvir za jezike-samoprocjena, prilog)

navedite koji jezik i razinu znanja A1, A2, B1,B2, C1,C2

Po povratku ću aktivno sudjelovati u prezentaciji svog iskustva drugim učenicima, nastavnicima, široj javnosti

DA                                         NE

(zaokružite)

Dublin, Irska - 04.01.-19.01. 2018.

Instalater grijanja i klimatizacije "C"

Bravar "JMO"

Limar "JMO"

Održano XVII. državno natjecanje učenika plinoinstalatera