Limar

Limar izrađuje, postavlja i popravlja proizvode i dijelove proizvoda od metalnih (pocinčanih ili bakrenih) limova. Zaposlen je u građevinskoj industriji u radionicama izrađuje limene cijevi i cijevne elemente, ležeće i viseće žlijebove, okapnice i rubne limove. Majstor limar organizira rad u radionici i na gradilištu te vodi računa o utrošku materijala, vremena i energije za obavljanje nekog posla.

Također, vrši proračun materijala i određuje cijene gotovih proizvoda. Limar se također bavi i izolaterskim radovima. Osim u građevini, područje rada limara je i izrada limenih ormara, kutija i ostalog metalnog pokućstva; lijevaka, vedrica, raznog posuđa, lukova i dr. Poznavanje i razumijevanje tehničkih nacrta, volumena i oplošja tijela te trodimenzionalnog oblikovanja vrlo je važno u izradi limenih predmeta.

Osobe koje imaju zdravstvenih poteškoća sa sluhom i vidom, oboljenja mišićno-koštanog i dišnog sustava ili poteškoće vezane uz rad na visini te bolesti koje mogu uzrokovati nesvjesticu, ne mogu obavljati poslove ovog zanimanja.

Limar je deficitarno zanimanje - postoji mogućnost dobivanja stipendije Grada Zagreba.

12.03.2020.

Sve informacije se mogu dobiti na e-adrese škola domaćina.

Ukupno: 991961